Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček

3.2.2011 / Roudnice

3.2.2011 / Roudnice

Domácí výroba marmyšek z Fimo hmoty - návod

Marmyška je celkem málo používaná vláčecí nástraha. Hodí se zejména pro vertikální přívlač a je ideální při lovu na dírkách. Klasické olověné marmyšky se u nás celkem špatně shání, cena se pohybuje okolo dvacky za kus a já osobně mám velmi špatnou zkušenost s kvalitou háčků - často se lámou. Také mi nevyhovuje úplně velikost - chtěl jsem něco s větší plochou, která by nástraze při propadu i potahování dala více kývavý pohyb (a větší velikost bude méně atakována bílou rybou a drobnými okounky). Vyrobil jsem si tedy marmyšky z Fimo hmoty, vyzkoušel je a velmi se mi osvědčily. U vody se pak na ně několik kolegů ptalo, takže tady je jednoduchý návod na jejich výrobu.

Co budeme potřebovat?

Základ je Fimo a háček. Hodit se bude ještě nit, olověný drátek na zátěž a vteřinové lepidlo, špendlík a barvičky.

Fimo hmota, háčky, olověný drátek, špendlík a barvy. FIMO je modelovací hmota podobná moduritu. Po krátkém prohnětení změkne a dá se skvěle tvarovat. Vytvrzuje se teplem, nejčastěji vařením. Koupit se dá v různém množství a dokonce v různých barvách třeba tady (kromě toho by Google měl na téhle stránce vpravo zobrazovat reklamy na prodejce Fimo).

Háčky je nutné používat s očkem. Pro někoho jsou ideální streamerové háčky, mají delší ramínko a tenký drát. Mně moc nesedly, na tenkém drátku Fimo hůř drží a ty s dobrým tvarem se celkem blbě shání. Teď používám nějaké háčky z eBay. Mají nezahnuté očko a široký oblouk, takže nevadí i silnější tělo marmyšky na ramínku. Drátek je silnější, ale nemám problém se zasekáváním. A na eBay se dá udělat slušná cena - mě vyšel kus na neuvěřitelné dva haléře i s poštovným. Kvalita a držení ostří jistě nebude srovnatelná se značkovými strýmráky, kde je cena přes čtyři kačky, ale mně to tak stačí.

Olověný drátek používám na zatížení marmyšky a také se zlepší držení Fima na ramínku. K dostání je v každé prodejně s muškařským sortimentem. Nicméně drátek není nutně potřeba, Fimo se dá namáčknout na háček rovnou a marmyšku nechat bez zatížení (Fimo samo o sobě je těžší než voda) nebo po navázání dát těsně nad marmyšku broček, eventuálně použít drátek z jiného kovu.

Jdeme na to

Háček s olověným drátkem 1. Příprava háčku - ať už bude marmucha se zátěží nebo bez, je každopádně dobré ramínko háčku zbavit hladkého povrchu. Stačí ho několikrát ovinout obyčejnou nití a tu zakápnout vteřinovým lepidlem. Na niť navinu olověný drátek a zase ho zakápnu vteřiňákem. Nemáte-li vteřiňák, stačí lak na nehty. Klidně můžete i oviny drátku zase párkrát přetočit nití. Výhodou je tady upnutí háčku do muškařského svěráčku, ale jde to snadno i bez toho.
Osobně doporučuju zamáčknout na háčku protihrot. Na většině soukromých revírů to vyžadují, háček se vám bude líp vyprošťovat a nezničíte tedy marmyšku tak rychle. Nemusíte se bezprotihrotů bát, ryby padají jen velmi málo.

Dírku háčku jistím špendlíkem 2. Namáčkneme Fimo - uždíbnu z kostky Fima dva stejně velké kousky a prohnětu je, až změknou. Udělám pecičky a jednu z nich propíchnu špendlíkem a ten pak navléknu na očko háčku. Napíchnu zespodu druhou pecičku a mačkáním spojím s tou první. Vytvaruji placičku a špendlík mi stále jistí očko háčku. Pomoci si při tvarování můžu nějakým plochým nástrojem, třeba špičkou nože. Nebojte se, když bude výsledek trochu nepravidelný - nástraha bude mít nepravidelný chod a to mají ryby rády.

3. Vaříme - jednoduché vytvrzení Fima je varem. Nahážu vytvořené marmyšky do hrnce s troškou vody a vařím nějakých 5 minut.

Hotové marmyšky 4. Malujeme - poslední krok je barvení. Použít můžete jakékoliv modelářské barvy (Unikol, Humbrol, Revell...), sprejové autolaky, laky na nehty, lihové fixy na popis CD a podobně. U čankajšků lze často narazit třeba na laky na nehty za dvacet kaček, vyberte třeba něco s flitry nebo nějakou jedovatě svítivou barvu, to mají granuláči celkem v oblibě. Já používám Unikolky a lihovku. Celkem se mi osvědčilo malovat velké oči. Popusťte uzdu fantazii :-)

Jak navazovat a nastražovat?

Navazování používám dvoje. Buď provléknu vlasec dírkou směrem od hrotu marmyškou a pak v obloučku (dobré je, když kouká z Fima i kus ramínka) naváži háček tak, jako to děláme všichni u klasických lopatkových háčků. Při druhém způsobu na tom provlečeném konci udělám obyčejnou smyčku, co nejmenší, a tu navléknu na háček. To používám, když zasahuje tělo marmyšky až do obloučku.
Marmyška z Fima není nesmrtelná, tvrdé čelisti duháků, kombinované s jejich obvyklým zuřivým odporem marmyšku často z háčku odlomí. Oba způsoby navázaní však dokáží ryby zdolat i po odpadnutí tělíčka marmyšky z háčku.

Nastražování je asi na každém z nás. Já napichuji na háček většinou jeden nebo dva červy, občas menšího hnojáčka, nebo ocásek z mikrotwisteru. Při pohybu marmyšky ve vodě to vždy za tělíčkem vlaje a jde tedy spíš o dráždivý pohyb než o chuť.

Hotovo, jdeme na ryby!

Za hodinku si takových marmyšek můžete namačkat hrst a skoro zadarmo. Zkuste to!
Sezóna dírek je skoro ukonce, ale přeci jen ještě někde led je. A navíc - s těmito marmyškami se dá provozovat během roku i ultralehká přívlač. Plochý tvar dodává ocásku zajímavý pohyb.
Takže, ať berou ;-)

(Chcete jet dírkovat a nevíte kam? Tady je můj přehled dírkovacích revírů)

(28.2.2011)



Reklama

Entropie - profesionální tvorba www stránek