Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček

Cikáda zn. Spinmad

Cikáda SPINMAD Hart

Umělé nástrahy: Cikáda

Relativní novinkou mezi vláčecími nástrahami je takzvaná cikáda. Jedná se o celokovový potápivý typ nástrahy, u kterého je možné měnit úhel zavěšení a tedy způsob a agresivitu pohybu. V podstatě jde o plíšek obvykle kapkovitého tvaru, na který je v přední části nalito olověné tělíčko. Nejmenší cikády, které lze běžně koupit, jsou zhruba třícentimetrové s váhou okolo dvou a půl gramu, největší pak mají sedm centimetrů a váhu ke třiceti gramům. V mořských speciálkách pak lze dostat i mnohem větší a hlavně těžší cikády, od desíti deka do půl kila.

Asi nejdostupnější jsou u nás cikády MacFISH firmy WFS Mojmír Spurný z Brna a cikády polské firmy SPINMAD. Já jsem pro své seznámení s tímhle typem nástrahy vybral cikádu SPINMAD Hart (5cm / 9g.) v mé oblíbené ohňové barvě.

Cikáda zaujme především několika otvory na hřbetě, které umožňují věšet nástrahu pod různým úhlem. Nejčastěji jde o tři dírky, může jich být však i víc. Pověšením cikády za první dírku (tj. nejblíže hlavě) docílíme nejklidnějšího chodu, použitím poslední dírky (směrem k ocásku) naopak dosáhneme nejagresivnějších vibrací. Samozřejmě záleží také na druhu vody. Do silných proudů se doporučuje použít první dírky, na stojáku zapneme zase nakonec. Právě variabilita možností zavěšení je na téhle nástraze zajímavá. Dírky však představují jednu záludnost - až budete cikády kupovat, přesvědčte se, že vám do nich půjdou zapnout karabinky, které používáte. Moje oblíbené do nich prostě nejdou a musel jsem přikoupit jiný druh.

Velkou výhodou cikád je jejich velká váha v poměru k velikosti. I menší nástrahu tak lze dostat hodně daleko. Větší váha má výhodu také ve velkých proudech. Těžká cikáda se rychle dostává ke dnu a je mnohem méně splavávána než ostatní nástrahy. Můžeme tak prolovovat díry i ve vývařištích pod jezem a v silně proudících vodách.

Cikády lze také úspěšně používat k vertikální přívlači, resp. pilkerování. V Kajmanu doporučují po dopadu na dno několikrát prudce pocukat, čímž se upoutá pozornost dravců. Pak pohyb nástrahy zvláčníme a můžeme očekávat záběry.

Ačkoli je cikáda původně vytvořena jako nástraha k prochytávání dna, můžeme s ní velmi úspěšně chytat opatrné boleny, kteří se zdržují při hladině daleko od břehu. Při zapnutí do prvního otvoru a velmi rychlém vedení hned po dopadu nedovolíme nástraze propadnout sloupcem a lze ji táhnout jen několik centimetrů pod hladinou.

Cikáda je ovšem také vydatný sběrač čurbesu, kterého je hlavně na podzim na dně přehršel. Cikáda nemá narozdíl od hlubokopotápivých woblerů lopatku, která by při pohybu po dně zakrývala trojháček a tak se připravte na množství starého listí, trav a větviček, které budete sundávat. Pokud chcete s cikádou chytat na místě, kde tušíte velké vázky, pak doporučuji první trojháček sundat úplně a zadní nahradit dvojháčkem otočeným hroty nahoru.

Výměnu háčků ostatně víc než velmi doporučuji. Ty, kterými polský výrobce okovává své cikády, jsou jako z vosku. Níže na obrázku jsou háčky, jak s nimi zacvičila štička okolo 65cm.

Pochválit musím barvy. Byl jsem převědčený, že barva se bude v místech narušení přes hranu plíšku odlupovat ve větších kusech. Už po dvou hodinách vláčení v hodně silném proudu, kdy se cikáda dost brutálně otloukala o kameny, byla špička dost odřená, ale barvy se stále neloupou.

S cikádou jsem vláčel jak v silných proudech, v pomalejším toku i na úplném stojáku. Nejčastější lovenou rybou byla štika a okoun, prý je cikáda ale výborná i na tlouště. Na webu polského výrobce je mezi fotkami spokojených uživatelů nejvíce zastoupen candát. Cikáda je nástraha, která mne oslovila a určitě si pořídím nějaké další kousky, zvlášť když nejde o nic extra drahého - ceny se pohybují okolo osmdesáti korun. Jde zase o něco jiného, co ryby ještě neznají a co může přinést úspěch.

Pokud budete o cikádách něco vyhledávat na internetu, zkuste české "cikády", polské "cykady" nebo anglické "cicada", ale nejúspěšnější budete zřejmě na anglický název nástrahy - "blade bait". Na Youtube najdete hlavně několikadílný návod na domácí výrobu.

(14.12.2009)

První úlovek cikády - utopená plandavka. Na tuhle karabinku cikádu prostě nepřipnete. Originální háčky na Spinmadu jsou jak z vosku. Tohle udělala štika cca 65cm.



Reklama

Entropie - profesionální tvorba www stránek