Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček

21.5.2011 / Frýdlant

21.5.2011 / Frýdlant

Bitva Frýdlant - Valdštejnské slavnosti

O víkendu 21.-22.5.2011 proběhly ve Frýdlantu v Čechách už po desáté Valdštejnské slavnosti. Oprášil jsem mušketýrskou halenu, otřel rezavý kord, vyhnal z hlavně muškety pavouka a vydal se po dlouhé době hájit barvy Altblau regimentu Jeho Královské Výsosti Gustava II. Adolfa do bitvy proti slavnému císařskému generalissimovi Albrechtu z Valdštejna...

Hlavní postava slavností - Albrecht z Valdštejna. Foto Gothichell. Loučový průvod městem se skvělou atmosférou. Foto Gothichell. Vojenský tábor na bojišti. Foto Piechotawybraniecka.

Původně jsem chtěl napsat podrobnější článek o Frýdlantských Valdštejnských slavnostech, tak jako jsem to udělal v roce 2007 (článek na serveru ČeskýŠerm.cz), kdy jsem byl ve Frýdlantě naposled. Ale pak jsem si jednak řekl, že z celých slavností jsem viděl jen obě bitvy, ohňový průvod a odpolední tržiště na rynku. Další součásti bohatého programu jsem vypustil a bez jejich zhodnocení nemá o průběhu slavností jako celku cenu psát. No a druhak, na šermířské akci jsem byl po hodně dlouhé době. Sám se ve vybavení nijak neposunuju a ani ty internetové diskuze už moc nesleduju a tak mi v tomhle oboru trochu ujíždí vlak. Každopádně nemám s čím úroveň akce srovnávat. Na posledních Valdštejnkách jsem také nebyl a tak těžko říci, jestli se úroveň nějak mění.

Mušketýři Altblau regimentu. Pikenýři Altblau regimentu. Chcíplotina :-)

Nicméně, když jsem si přečetl ten svůj čtyři roky starý článek, měl jsem pocit, že se toho moc nezměnilo. Plusem bylo určitě bitevní pole bez papundeklových napodobenin domků. Jinak asi vše při starém - semtam zdrženíčko, drobné, ale zvládnutelné zmatky ve scénáři bitvy, jinak pohoda. Snad jen diváků, mám takový pocit, že bývalo víc.
Když to teď po sobě čtu, zdá se, že to nezní moc nadšeně, opak je pravdou, užil jsem si to a celkově patří podle mne Frýdlantské slavnosti mezi pětku TOP šermířských akcí v Čechách.

... ... ...

Co bych chtěl ale výslovně dehonestovat, je parta pirátů, která se bitvy zúčastnila. Ta neuvěřitelně postrojená individua před bitvou roztáhla bez jediného zabučení svoje zadky v naší polní jídelně a během boje střílela přes naše hlavy a bezprizorně pobíhala sem tam naší formací (právě jsem na netu vyštrachal, že si říkají Briganti z Litvínova).
A po bitvě jsem našel v trávě spoustu koleček vystřihaných nejspíš ze zátěžového koberce a použité jako ucpávka do kanónů. Pokud někdo víte, kdo stojí za touhle nebezpečnou municí, tak bych se to rád dozvěděl (jestli to není dokonce stejná partyja).

Ke stolu nám sedli prapodivní piráti. ... Moje ložnice, tentokrát komplet stylová a bez spacáku.

Víc toho o akci asi psát nebudu, snad jen na závěr, abych nezklamal Alistaira, který tvrdí, že úroveň bitvy vždy hodnotím podle proběhlého večůrku :-) Takže večůrek se povedl myslím celkem výživně a přitom kultivovaně, hrálo se a zpívalo až do světla a přitom jsem já ani nikdo jiný neblinkal :-)

... Už kope... ...

Několik set fotek si můžete prohlédnout na www.rychlyfotky.cz. Bohužel jsou sprzněné nejen paranoidním watermarkem, ale hlavně neuvěřitelně přehnanými filtry a retušemi stylu Hurá, právě jsem se naučil s Photoshopem!
Další související odkazy jsou níže...

... ... ... Foto Renink.

Jestli mi chcete přidat odkaz, vynadat mi za nactiutrhání nebo tak něco, použijte kontakty.

(20.6.2011)
Reklama

Entropie - profesionální tvorba www stránek